Rinnavähi operatsioonid II

Onkoplastiline rinda säästev kirurgia on kolmas ja esteetilisem võimalus konventsionaalse/standardse rinda säästva kirurgia ja mastektoomia kõrval. Onkoplastiline rinda säästev kirurgia hõlmab kahte fundamentaalselt einevat lähenemist: 1) mahu asendamine ja 2) mahu ümberpaigutamine.

Konventsionaalne/standardne rinda säästev kirurgia

Kahe erineva lähenemise taga olevate kosmeetiliste põhimõtete mõistmiseks on vajalik teada konventsionaalse/standardse rinda säästva ravi kirjeldust. Kirurgia eesmärgiks on eemaldada kasvaja ja äärekude, kahjustades rinda nii vähe kui võimalik. Samas peab kirurg eemaldama piisavalt analüüsitavat kude, et määrata, kas vähk piirdub kasvajakoega või on see levinud. Kirurg teeb lõike sihtmärgistatud pahaloomulise koe kohal või rinnanibu ümber, kui kasvaja on sealt ligipääsetav, ning lõikab kasvaja välja koos kasvajat ümbritseva väikese koekihiga.

Kasvaja eemaldatakse normaalse rinnakoe servaga.

Operatsioonijärgne välimus sõltub eemaldatud kudede hulgast, kuid rinnas on väike arm ja sageli lohk.

1) Mahu ümberpaigutamise tehnika​

Vastupidiselt konventsionaalsele/standardsele rinda säästvale kirurgiale, on mahu ümberpaigutamisega onkoplastilised kirurgilised tehnikad saanud järjest enam populaarseks esteetiliste tulemuste parandamiseks ja rinda säästva ravi võimaluste laiendamiseks. Tihti hõlmavad need rindade vähendamist või rindade tõstmise rekonstruktiivseid tehnikaid, et teostada keskmise kuni suure rinna resektsioon rinnavähiga rinna poolel, millega kaasneb sümmeetriline kontralateraalse rinna vähendamine või tõstmine. Mahu ümberpaigutamise protseduurid on sobilikud vaid patsientidele, kellel on piisavalt tervislikku rinnakude alles, mis võimaldaks rinda rekonstrueerida.

Onkoplastilise mahu ümberpaigutamise tüüpilised lõikekohad on näidatud all. Tähed märgistavad kasvaja(te) asukohta. Eelistatud lõike tüüp sõltub kasvaja asukohast.

2) Mahu ümberpaigutamise tehnika

Mahu ümberpaigutamine hõlmab rinda säästvat operatsiooni ja rinna kohest rekonstruktsiooni patsiendi enda muust piirkonnast võetud koega. Kuna tegemist on rinda säästva raviga, siis on vajalik ainult osaline rinna rekonstruktsioon. Tavaliselt pärineb osaliseks rekonstruktsiooniks kasutatav kude (nimetatakse „mini-flap“ või „flap“) rindadealusest piirkonnast või ülaseljast (Latissimus dorsi või LD flap), kuid selleks võib kasutada ka muude piirkondade kudet, nt kõhukude. Mahu asendamise operatsioonil täidetakse kasvajaõõnsus minilappidega, et kasvaja ja väljalõigatud kude asendada.

Mahu asendamise tehnikad on sobivamad naistele, kes ei soovi teise rinna operatsiooni ja kellel on rinnamahuga võrreldes suhteliselt suur kasvaja.

Rinda säilitav operatsioon ja osaline rinna rekonstruktsioon on võimalik teostada kas samaaegselt üheetapilise protseduurina või kasutades kaheetapilist lähenemist. Kuigi patsiendid eelistavad üheetapilist protseduuri, siis on vajalik kasvaja täielik eemaldamine kinnitada, kasutades külmutatud lõikude analüüsi operatsiooni ajal. Külmutatud lõigu protseduur on patoloogiline laboriprotseduur, mis teostatakse kiire mikroskoopilise analüüsina ning selle protseduuri põhimõtteks on koe uurimine siis, kui operatsioon veel käib.

Kohalik kude üle kantud. Algne verevarustus säilib.

Lapp, kus algset verevarustust ei säilitata.

Üldiselt mahu ümberpaigutamise ja mahu asendamise tehnikate kohta

Mahu ümberpaigutamise tehnikatel on mõned eelised mahu asendamise tehnikate ees: operatsioon kestab lühemat aega, see on vähem ulatuslik ning puudub doonorpiirkonna kahjustamine. Samas patsientide puhul, kes ei soovi teise rinna operatsiooni, väikese rinnasuurusega patsientidel või kellel on kasvaja võrreldes rinnakoega suur, ei pruugi mahu asendamine olla sobiv lähenemine. Sellistel puhkudel võib abi olla mahu asenduse tehnikatest.

Vajadus operatsioonijärgse rinnahoidja järgi peale operatsiooni

Paljud kirurgid ja rinnahoolduse õed soovitavad kasutada operatsioonijärgset rinnahoidjat nii konventsionaalse/standardse rinda säilitava operatsiooni kui ka mahu ümberpaigutamise ja mahu asendamise operatsiooni järgselt, sest rinnahoidja tagab ravitud rinnale olulise toe, fiksatsiooni ja stabiilsuse.

Operatsioonijärgne rinnahoidja hoiab ka sidemeid operatsiooni järgselt paigal, vähendades vajadust sagedase sidemete vahetamise järele, mis omakorda vähendab infektsiooniriski.

Dreenivoolikutega piirkonna mugavdamiseks on rinnahoidja riie ja rindade alune pael valmistatud nii pehmest kui ka paindlikust riidest. Lisaks aitavad rinnahoidja ribapaela aasad (nt rinnahoidjal Carefix Marianne) dreene fikseerida, vältimaks dreenivoolikute tõmbamist. Seega parandab see kogu dreneerimissüsteemis käsitsemist.

Operatsioonijärgsete rinnahoidjate funktsionaalseks eesmärgiks on luua hemostaasi ja vähendada turset, et vähendada infektsiooniriski ja kiirendada üldist paranemisprotsessi. Sellisel viisil toetab rinnahoidja kirurgilist tulemust. Kompressiooni eelistus võib kirurgiti erineda. Kompressiooni astet saab alati reguleerida suurust valides.

Mõnedel operatsioonijärgsetel rinnahoidjatel on taskud, mistõttu on need topeltkihiga, mis tagab parema kompressiooni ja fikseerimise ning võimaluse kanda kergest materjalist padjandeid. Rinnahoidja ja lõdvast materjalist padjandid on mugavad ja parandavad kehapilti, andes kehale esteetilise ja sümmeetrilise välimuse asümmeetria korral.

Operatsioonijärgse rinnahoidja tugi võib vähendada ka operatsioonijärgset valu ja tundliku naha ning allasetsevate struktuuride hellust, muutes taastumise mugavamaks.

Kui postoperatiivne rinnahoidja pakub kaitset, siis võib naine end tunda turvalisemalt, eriti kui ta saab kiirelt pärast operatsiooni liikuvaks.

Kui rinnahoidjal on seljaosa kõrge, siis aitab see ennetada pinget ja valusid kaelas, õlgades ja ülaseljas, tagades toe, mis aitab naisel normaalset kehahoiakut säilitada (kehahoiaku korrektsioon).

Tavaliselt tuleb rinnahoidjat kanda minimaalselt 6-8 nädalat pärast rinda säästvat operatsiooni. Rinnahoidjat tuleb esimestel nädalatel kanda nii päeval kui ka öösel. Selle järgselt võib rinnahoidjat kanda ainult päevasel ajal.

Carefixi operatsioonijärgsed rinnahoidjad

Carefixi õmblusteta operatsioonijärgsete rinnahoidjate valik vastab kõikidele ülaltoodud kriteeriumitele ning pakub ideaalset valikut rinnahoidjaid pärast igat tüüpi rinnavähi operatsioone.

Allikas: https://tytex.com/oncoplastic-surgery-breast-conserving-surgery-surgical-techniques

UUS

Operatsioonijärgsed rinnahoidjad

NordiCare Mirabelle

55,00 70,00 
UUS

Operatsioonijärgsed rinnahoidjad

Carefix Bree

45,00 

Operatsioonijärgsed rinnahoidjad

NordiCare Sandra

49,00 

Operatsioonijärgsed rinnahoidjad

NordiCare Saga

55,00 

Operatsioonijärgsed rinnahoidjad

Carefix Mindy

32,00 

Operatsioonijärgsed rinnahoidjad

Carefix Anna

32,00 

Operatsioonijärgsed rinnahoidjad

Carefix Alice

35,00 

Operatsioonijärgsed rinnahoidjad

Carefix Bella

25,00 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga