Miks on neljas suunas veniv korv operatsioonijärgsel rinnahoidjal parem, kui eelvormitud korv?
Sageli tekib küsimus, miks on neljas suunas venivast materjalist valmistatud operatsioonijärgne rinnahoidja parem eelvormitud korviga rinnahoidjast.
Küsimuse tekkepõhjuseks on arvamus, et eelvormitud korv on toodetud spetsiaalselt operatsioonist taastuva rinna jaoks ning seega peab ta olema mugavam ning pakkuma paremat tuge, kui korv, mis istub tihedalt rinna ümber ning survestab seda.
See arvamus ei vasta tõele, ja seda mitmel alltoodud põhjusel.
Operatsioonijärgne turse on suunatud
Parima kirurgilise tulemuse saavutamiseks, infektsiooniohu vähendamiseks ja tervenemisprotsessi edendamiseks on vajalik piisav kompressioon e. surve tase – mitte liiga palju, mitte liiga vähe. Neljas suunas venivast materjalist operatsioonijärgsed rinnahoidjad pakuvad piisavat tuge ja kompressiooni, et vähendada operatsioonijärgset turset ning vere ja vedeliku kogunemist. Seda tänu sellele, et neljas suunas veniv materjal paisub ning tõmbub kokku koos rinnaga. Kui operatsioonijärgne piirkond on paistes, siis rinnahoidja suureneb koos sellega. Kui turse alaneb, siis materjal tõmbub kokku, tagades, et korv sobib rinna suurusega optimaalselt kogu taastumisperioodi jooksul.
See jätab kompressioonitaseme muutumatuks, mida pole eelvormitud korvi puhul, kus materjal on õhem ja läbipaistvam, tulenevalt venitamisest ja kuumutamisest, mis on vajalik vormi tekitamiseks. Kuumutamise ja venitamisega saab materjali tekstuur viga ning venimise ja kokkutõmbumise võime väheneb. See tähandab, et materjal ei adopteeru operatsioonijärgse tursega ning selle alanemisega nii nagu seda teeb neljas suunas veniv materjal.
Operatsioonijärgne mugavus on taastusperioodil oluline
Neljas suunas veniva materjali laienemis- ja kokkutõmbumisvõime on patsiendi heaolu ja mugavuse seisukohast eriti oluline kuna see tagab rindade parema toetuse kogu taastumisperioodi jooksul. Tõhusaks taastumiseks on oluline optimaalne toetus kuna see vähendab valu, ebamugavustunnet ja parandab liikuvust. Kui rinnahoidja sobitub hästi ja tundub kandmisel mugav, siis kasutatakse seda tõenäoliselt ka pikemalt ja vastavalt soovitustele.
Eelvormitud korvide puhul on vormimisprotsessi tulemusena materjali toetavusvõime ja paindlikkus kadunud.
Arvestatud on rindade erineva suuruse ja kujuga
Operatsioonijärgse perioodi turse tekkimisest ja alanemisest tuleneb rindade suuruse muutus. Neljasuunalisest materjalist rinnahoidja sobib sel puhul erinevate korvisuurustega. See tähendab, et paljudel juhtudel on vaja ainult ühte rinnahoidjat. Eelvormitud korvid, mis on vormimise käigus muudetud tuimaks (mitte laienevaks), pakuvad ainult ühte korvi suurust ning seega varieeruvus puudub.
Lisaks on neljasuunaline venivus eriti oluline juhtudel, kui on opereeritud vaid ühte rinda. Ühe rinna operatsiooni korral on rohkemate suuruste võimalus suureks eeliseks kuna rinnahoidja pakub ikkagi tuge ja kompressiooni ravitud rinnale ning tuge ja ruumi tervele rinnale. Eelvormitud korvidega rinnahoidja kasutamisel ei võimalda korvid kogu operatsioonijärgse perioodi vältel piisaval määral kompressiooni, mis suurendab nakkuse riski ja avaldab negatiivset mõju tervenemisprotsessile üldiselt.
Lõpetuseks võib öelda, et eelvormitud korvidega rinnahoidjad sobivad ainult teatud rinna-anatoomiaga, sest materjal ei suuda sobituda konkreetse rinnakontuuriga. Samal ajal neljas suunas venivast materjalist korvid sobivad igasuguse suuruse ja kujuga rindadele, sest elastne materjal ühildub alati rinnaga.
Siin on tõestus: nähtav erinevus materjalide võimekuses
Kui vaadata sama materjali läbi mikroskoobi enne ja pärast vormimist, muutub materjali deformatsioon väga selgeks.
Mitte vormitud
Aasad asetsevad tihedalt üksteise kõrval mõlemas suunas, nii horisontaalselt kui vertikaalselt. See säilitab nii painduvuse kui ka venivuse.
Vormitud
Aasad on erladunud mõlemas suunas, nii horisontaalselt kui vertikaalselt. Materjal on eelnevalt venitatud ning seetõttu on tekstuur kahjustatud ja venivus vähenenud.
Kokkuvõte
Kokkuvõtteks võib öelda, et kui kangast eelvormitakse, siis see deformeerub ja kaotab oma võime kohaneda kehakujuga.
Autor: Heidi Vang Hagelskjær, meditsiiniõde ja Tytexi meditsiiniliste toodete tootejuht.