7 tegurit, mis määravad stoomi- ja songatoote õige kõrguse.

Meie Corsineli stoomi ja songa maksimaalse toega aluspesu, vööde ja tuubide valik hõlmab erinevaid kõrguseid ning meilt küsitakse sageli, millise kõrgusega toodet kasutada. Järgnevalt anname teile oma soovitused. Õige kõrguse kohta soovitatakse kaaluda seitset allpool loetletud tegurit.

1. Songa asukoht

Songa asukoht mängib olulist rolli kõrguse soovitamisel. Põhimõtteliselt võib song asetseda ükskõik kuskohas kõhul. Kui song asub kõhu ülemises osas, siis ei pruugi madal pesu piisavalt songa katta. Sellisel juhul on tarvilik kõrge toode. Kui aga song asetseb kõhu alumises osas, siis võib madal toode katta selle täielikult.

2. Songa suurus

Songa suurust tuleb hinnata selleks, et rõiva kõrgus tagaks selle täielikku katvuse. Kui rõivas ei kata songa täielikult, kaob rõiva toetav funktsioon osaliselt ja rõivas võib tunduda ka ebamugav. Juhul, kui madala kõrgusega aluspesu või 15 või 20 cm kõrgune vöö/tuub ei kata songa täielikult, on soovitatav kõrgem toode.

3. Kere kõrgus

Kui kere, mõõdetuna rinnapiirkonnast puusani, on suhteliselt lühike, võivad madal aluspesu või 15 ja 20 cm pikkused tuubid ja vööd katta songa täielikult. Samal ajal kui kõrge kere ja kõhu ülaosas paikneva songaga võivad olla sobivaks kõrged tooted.

4. Keha kuju – peenike või turske

Kuna meil kõigil on erinev keha kuju, sõltub ka kõrguse soovitus keha individuaalsest hinnangust. Mõned inimesed on peened, teised on rasvunud ja lisaks võib rasvumine ulatuda kergest kuni suureni. Lisaks tuleb kaaluda rasvkoe jaotumist. Mõnel inimesel asub rasvkude taljest kõrgemal kõhu ümber, samas kui teistel paikneb see puusade ja reite ümber talje all. Neid kehakujusid nimetatakse sageli õuna- või pirnikujulisteks.

Õuna kujuga inimesed eelistavad sageli kanda rõivaid, mis katavad enamikku või kogu kõhtu. Kui toote serv asub õunakujulise kõhu keskel, võib see tunduda väga ebamugav, põhjustada rõhumärke ja see võib üles või alla libiseda.

5. Vöö tugevus

Vöö või tuub peab olema optimaalse toe jaoks tugevalt kinnitatud, kuid see ei tohi tunduda ebamugava, kitsa elastikuna ümber kõhtu. Kui vöö või tuub tundub liiga pingul ja toote üla- ning alaosas tuntub naha tugev punnitus, ärritus ja ebamugavustunne, siis on soovitatav kasutada kõrgemat versiooni ja suuremat numbrit.

6. Serva ribade asukoht

Serva (värvli) ribad väldivad aluspesu või vöö/tuubi rullumist ning on oluline, et servad istuksid mugavalt ja ei sooniks ega põhjustaks nahale süvendeid. Kui vöö või tuub tundub ebamugav võib soovitada kõrgemat toodet või suuremat suurust.

7. Mugavus

Sõltumata toote kõrgusest peab see olema kasutajale mugav kanda. Optimaalse toetava funktsiooni jaoks peab see olema loomulikult tihedalt kinnitatud, kuid see ei tohi põhjustada rõhumärke ega punetust, valu või ebamugavustunnet. Kui toode on ebamugav kanda, võib olla mõttekas proovida teist suurust ja/või teist kõrgust.

 

Allikas: https://tytex.com/finding-the-right-height-of-the-ostomy-garment

Leia endale sobiv toode siit